Aby diktáty neboli nočnou morou

Aby diktáty neboli nočnou morou

Mnohí rodičia si myslia, že písanie diktátov v súčasnosti už nemá veľký zmysel, veď deti aj tak po absolvovaní školy budú písať väčšinou už len na klávesnici. Odborníci však tento názor spochybňujú. Myslia si, že ovládanie pravopisu svojej materskej reči by malo patriť k základným znalostiam inteligentného a vzdelaného človeka a okrem toho písané písmo veľa vypovedá aj o charaktere a osobnosti. Je na tom založená aj grafológia, ktorá dokáže z rukopisu skúmať človeka. A okrem toho sa zistilo, že písaním sa cvičí a trénuje aj pamäť.

Žiaci diktáty nemajú radi, pretože len málokedy ich majú napísané bezchybne. Rodičia ich nemajú radi, lebo z nich majú ich deti zlé známky, ktoré im kazia prospech. Ak sa ich však s deťmi naučíte písať, stanú sa len ďalším problémom, ktorý ste zvládli...
V prvom rade už od malička veďte deti k čítaniu. Zlepšujú si tým slovnú zásobu a dostávajú „do oka“, ako sa slová píšu. V prípade, že si čítate aj nahlas, dostanú slová aj „do uší“, pretože sa zapája zároveň sluch aj zrak. Druhým krokom k lepšiemu písaniu diktátov je odpisovanie. Bez cvičenia žiadne úspechy nebudú, tvrdá drina však určite prinesie svoje ovocie. Deťom môžete dať prepisovať aj z jeho obľúbenej knižky, z novín alebo časopisov. Aby to malo zmysel, odpisujte s deťmi aspoň 3 x týždenne. Ak má vaša ratolesť stres z diktátov, prekonáte ho tým, že budete precvičovať diktáty doma. Ak si ich dieťa nacvičí doma v „bezpečnom“ prostredí, keď vlastne o nič nejde, na ostro v škole bude pokojnejšie a zvládne ich lepšie. Po každom domácom diktáte si spolu rozoberte, kde spravilo chybu a prejdite si, ako si správny pravopis zapamätať a vyvarovať sa gramatických chýb do budúcnosti. Cvičné diktáty pre žiakov nájdete aj na internete, stačí si ich vyhľadať. Poslednou možnosťou, keď ste už so silami v koncoch, ste na svojho drobca prikrátki a neviete si rady ako ďalej, nájdite mu doučovanie. Prenechajte to na odborníka, ktorý mu podrobne vysvetlí pravidlá pravopisu, precvičí si s ním a prejde všetky slová, kde robí dieťa chyby.

Najdôležitejšie je zbytočne dieťa nestresovať, ak sa mu spočiatku v diktátoch nedarí, doprajte mu čas, po domácom tréningu sa určite v písaní diktátov zlepší aj v škole. Nezabudnite ho po každom úspechu pochváliť a motivovať ho tak k ďalšiemu pokroku. Ako odmenu mu môžete podarovať napríklad aj pero, s ktorým sa mu bude písať ľahko a ktoré sa tak môže stať jeho „šťastným perom“, s ktorým diktáty budú na výbornú. Napríklad pero TORNADO od Centropen má špeciálne ERGO držanie s masážnymi bodmi, takže neunavuje ani pri dlhšom písaní a nespôsobuje bolesti ruky. Je ideálne pre pravákov, ľavákov a pre deti s dysgrafiou. Má modrý zmizíkovateľný a zdravotne nezávadný atrament. Dostanete ho v mnohých farebných prevedeniach, určite aj v obľúbenej farbe svojho dieťaťa.

Poradna

Enka
Enka
zrkadlové písanie

Dobrý deň, mám 5-ročného syna, je ľavák, veľmi rád kreslí a…

Dobrý deň, Enka U 5-ročných detí je zrkadlové písanie…

Mgr. Marcel Kubinský
odborný garant projektu
Používanie webu vyjadruje váš súhlas s použitými cookies. Dalsie informacie