Kedy začať s nácvikom správneho držania?

Kedy začať s nácvikom správneho držania?

Ukážka správneho držania písacích potrieb u rodiča je veľmi dôležitá od začiatku jeho záujmu o kreslenie. Rodič predovšetkým vychováva príkladom. Začiatky prvých pokusov o kreslenie sú individuálne. Môžu začať už medzi 2. - 3. rokom. Do štyroch rokov dieťaťa ponecháme iniciatívu na kreslenie na ňom, neskôr ju viac a cielene podporujeme a zároveň strážime správne držanie písacích (kresliacich) potrieb.

K nácviku špetkového úchopu môže pomôcť aj adaptér (viď foto 1 a 2). Pri jeho použití je dôležité zamestnať 4. a 5. prst tak, že si dieťa utvorí z malého kúska papiera malú guľôčku, ktorú týmito dvoma prstami pridržuje (viď foto 3). Adaptér uchopí dieťa palcom, ukazovákom a prostredníkom. Dbáme na to, aby adaptér dieťa nechytilo ako radiacu páku. Pri kresbe s adaptérom dochádza k uvoľneniu ruky. Je rozvíjaná hrubá motorika. Pohyb je vedený od ramena až po zápästie.

Foto 1: Adaptér

Foto 1: Adaptér

Foto 2: Kresba s adaptérem

Foto 2: Kresba s adaptérom

Foto 3: Přidržení papírové kuličky 4. a 5. prstem

Foto 3: Pridržanie papierovej gulôčky 4. a 5. prstom

Nesprávne držanie adaptéra

Na tejto ukážke je jasne vidieť, že bez zamestnania 4. a 5. prstu (napr. papierovou guľôčkou) má dieťa sklon k zapojeniu ešte 4. prstu pri držaní. (foto 4, 5 a 6)

Foto 4: Nesprávné držení adaptéru

Foto 4: Nesprávne držanie adaptéra

Foto 5: Nesprávné držení adaptéru

Foto 5: Nesprávne držanie adaptéra

Foto 6: Nesprávné držení adaptéru

Foto 6: Nesprávne držanie adaptéra

Nácvikový adaptér s Mini Colours

Výrobok je určený k rozvoju správnych písacích návykov a hrubej (ale aj jemnej) motoriky dieťaťa. Ideálny pre predškolské deti a pre deti, ktoré majú ťažkosti s písaním. K rozvoju správnych písacích návykov slúži nácvikový adaptér, ktorý sa umiestni na značkovače Mini Colours a vytvorí tak dokonalú pomôcku na precvičovanie písania. Tento výrobok je chránený priemyslovým vzorom v rámci Európskej únie.

Táto sada obsahuje 8 mini značkovačov (fixiek) a 4 nácvikové adaptéry. Fixky majú supervyprateľný atrament, ventilačné chránidlo, kužeľový hrot.

Dostanete kúpiť v každom papiernictve za cenu cca 4 eur.

mini coulours

 

Poradna

mata
mata
Dakujem

Dobry den,velmi pekne dakujem za odpoved,pani ucitelka to…

Dobrý deň Maťa, som rád, že to pani učiteľka prijala, veď…

Mgr. Marcel Kubinský
odborný garant projektu