zrkadlové písanie

zrkadlové písanie

Enka
Enka
zrkadlové písanie | 19. 04. 2012

Dobrý deň, mám 5-ročného syna, je ľavák, veľmi rád kreslí a aj veľmi pekne, potrpí si na detaily, pričom mnoho krát s manželom žasneme, kde sa to v jeho hlavičke berie, ved to by nenapadlo ani nás. Veľmi často dá svojim kresbám aj nadpis , prípadne popíše jednotlive osoby, problém je v tom, že píše zrkadlovo, poradie písmen zachová, ale sú obrátene, keď ho na to upozorním a ukážem mu, ako sa to správne píše, zopakuje to správne, ale neskôr zase pokračuje v tom svojom ,,zrkadlovaní“, pričom sám povie, ,,ja viem, že som to napísal zrkadlovo“. Treba to riešiť alebo to samo vymizne?

Dobrý deň, Enka

U 5-ročných detí je zrkadlové písanie súčasťou fyziologického vývoja a vo väčšine prípadov dozrievaním CNS zanikne po prechode do školy. V podstate teraz ešte nemusí vedieť písať, takže sa nemusíte obávať, že by mohol mať v škole ťažkosti. Ak aj napriek po nástupe do školy bude tento jav pretrvávať, budete musieť trocha viac cvičiť.
Ak veľmi chcete odstrániť tento jav, resp. chcete proces dozrievania zrakového vnímania urýchliť, môžete mu pomôcť rôznymi cvičeniami na rozvoj zrakového vnímania – napr. Šimonove pracovné listy.
Okrem toho môžete vy, alebo niekto v okolí vyrobiť z hrubého drôtu dvojice rôznych tvarov, ktoré bude Váš syn na seba ukladať, otáčať a priraďovať rovnaké k sebe.
Návrhy tvarov: môžu to byť rôzne písmená, tvary, znaky napr.: ? ? P W ? ? ? ? ? ? ?. Ja som vybral len určité znaky, ktoré som našiel v PC, vy môžete vytvoriť rôznych znakov veľa. ­­­­Držím Vám palce a prajem pekné spoločné dni pri zvládaní písania. J

MK

Mgr. Marcel Kubinský
odborný garant projektu

Ďalší otázky

Kontaktný formulár

Povinné údaje
Súhlasím so spracovaním osobných údajov
Používanie webu vyjadruje váš súhlas s použitými cookies. Dalsie informacie