VÝVOJ MYSLENIA POSILNÍTE ČÍTANÍM a PÍSANÍM

VÝVOJ MYSLENIA POSILNÍTE ČÍTANÍM a PÍSANÍM

Množstvo prečítaných kníh a článkov sa výrazne odráža na komunikácii s okolím. Na tom, ako presne dokáže dieťa odpovedať na otázku alebo vyjadriť svoje pocity a myšlienky. Ukazovacie zámená nahrádzajú konkrétne formulácie, teda ak druhá strana (rodič, učiteľ, kamaráti a pod.) vie, čo chce dieťa svojmu okoliu zdeliť. Seriálom či počítačovou hrou svoju ratolesť síce bezprácne zabavíte na niekoľko hodín, vychovávate tak ale nepriamo malého človeka, ktorého najčastejšie používanými slovami budú „to“ a „tamto“.

Jeho myšlienkový proces mu urýchlite aj tým, pokiaľ prehliadate, aby pravidelne písalo napríklad domáce úlohy alebo slohové cvičenia na papier. Ručne napísané slová sa deťom vryjú do pamäti, sú nútené si ich vopred starostlivo premyslieť a pripraviť si ich v hlave predtým, než pristanú na papieri. Podľa odborných štúdií ide o náročnejší pohyb, na ktorý je potrebné sa sústrediť, čo napomáha vlastnému procesu učenia. Množstvo ľudí v dospelosti si dodnes píše poznámky do bloku, pretože si tak získané informácie ľahšie zapamätajú. Pri použití počítačovej klávesnice sú deti zvyknuté, že v prípade potreby je možné vety ľahko a jednoducho zmeniť, presunúť alebo zmazať, čo im umožňuje stláčať klávesy takmer bezmyšlienkovito.

K zaujímavým skutočnostiam patrí aj fakt, že písmo je súčasťou našej identity a vypovedá o nás samotných. Dokonca takým spôsobom, že rovnako ako u odtlačkov prstov, neexistujú na svete ani dvaja jedinci, ktorí by mali rovnaké písmo.

Poradna

Andre
Andre
Zrkadlové písanie…

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať respektíve poradiť…. Mam…

Dobrý deň prajem, U detí v predškolskom veku je bežné, že…

Mgr. Marcel Kubinský
odborný garant projektu