STIERATEĽNÁ TABUĽKA PRE PEKNÉ PÍSMENKÁ AJ PÍSANIE „NANEČISTO“

STIERATEĽNÁ TABUĽKA PRE PEKNÉ PÍSMENKÁ AJ PÍSANIE „NANEČISTO“

„Stierateľná tabuľka je vynikajúcou pomôckou na prípravu detí na písanie aj na samotnú výuku písania,“ hovorí Jana Johnová. Vhodná je pritom aj pre predškolákov, deti sa na ňu môžu pripravovať na písanie tzv. uvolňovacími cvikmi. Práve na tejto tabuľke sa im dobre robia, pretože sa tu píše fixkami a po jej hladkom povrchu fixka dobre kĺže. „Vďaka tomu dieťa na písaciu potrebu nemusí tlačiť a tak uvoľňuje ruku,“ vysvetľuje Jana Johnová.

JSP_stiratelna_tabulka.mp4

Tabuľku využíva najčastejšie učiteľ na nácvik nového písmena. Najskôr si dieťa osvojuje písanie veľkého tvaru, kde si musí pedagóg overiť, či dieťa tvar zvládlo. Až potom možno pristúpiť k menším tvarom na druhej strane. „Tu využívame pomocných liniek, ktoré sú zhodné s písankou na nácvik jednotažného písma,“ vysvetľuje Jana Johnová. Pokiaľ si žiaci zafixujú správny tvar písmena, je možné prejsť k písaniu do písaniek. Opäť sa postupuje od väčších tvarov, ktoré je vhodné obťahovať ceruzkou, k menším tvarom v riadkoch. Písmená už píšu žiaci perom.

„Pred vlastným písaním je potrebné skontrolovať, či dieťa dobre sedí a správne drží písaciu potrebu,“ pripomína PhDr. Jana Johnová. Písaciu plochu si pred písaním žiaci naklonia. Tu je potrebné uplatniť individuálny prístup podľa sklonu písma dieťaťa.

Poradna

Maja
Maja
Prekrížená lateralita

Dobrý deň, prosím Vás o bližšie vysvetlenie termínu…

Dobrý deň, Majka Lateralita je prevaha jedného z párových…

Mgr. Marcel Kubinský
odborný garant projektu