skrizena lateralita

skrizena lateralita

olivia
olivia
skrizena lateralita | 06. 03. 2014

dobry den. syn prvak ma dominantnu pravu ruku a lave oko. zistil mu to neurolog, kam sme chodili s bolestami hlavy.ale viac sme sa tomu nevenovali, len nam povedal, aby sme ho nehresili, ked bude skaredo pisat. ucim ho doma pisat a citat, pretoze sme v zahranici. teraz vidim, ze to pisanie nie je veru pekne a citanie nema rad, neide mu to velmi dobre. su nejake metody, ako ucit pisat a citat taketo deti? chcem mu pomoct, nech to ma lahsie. pripadne poradit aj ucitelkam. /idu podla inych osnov, nepisu pisanym, tak zatial mi nehlasili problemy, len ja doma to vidim…/Dakujem. Pekny den. O

Dobrý deň Olívia

Ak je u dieťaťa prekrížená lateralita, teda dominancia pravej ruky a súčasne ľavého oka, alebo naopak, je skutočne predpoklad, že môže mať ťažkosti v grafomotorike, v priestorovej orientácii, v učení (hlavne v činnostiach, kde je veľmi dôležité zrakové vnímanie ako napríklad písanie, čítanie, kreslenie a rysovanie). V najlepšom prípade môže mať ťažkosti v priestorovej a pravo – ľavej orientácii, čo môže pretrvať do dospelosti, ale nemusí. J

Neznamená to, že Vaše dieťa nebude tieto činnosti ovládať, ale bude to stáť Vás a Vášho synčeka oveľa viac námahy, ako to býva u iných detí. Veľmi dôležité je, aby pracoval hlavne vtedy, keď má dobrú náladu a chuť pracovať, v opačnom prípade by námaha vyšla nazmar. Správna motivácia je základom úspechu.

Pri čítaní môže prekrížená lateralita a ťažkosti v zrakovom vnímaní spôsobovať problémy pri rozlišovaní zrkadlovo obrátených písmen, pri písaní býva problematický transfer tlačeného písma do písanej podoby, atď. .

Ak u Vášho synčeka tieto ťažkosti pretrvávajú a je pre Vás ťažké si s nimi poradiť, obráťte sa osobne na detského psychológa alebo špeciálneho pedagóga, ktorý Vám pomôže.

Držím Vám palce a prajem veľa trpezlivosti a hlavne úspechovMK

Mgr. Marcel Kubinský
odborný garant projektu

Ďalší otázky

Kontaktný formulár

Povinné údaje
Súhlasím so spracovaním osobných údajov
Používanie webu vyjadruje váš súhlas s použitými cookies. Dalsie informacie