Písanie rukou posilňuje pamäť, ale aj hovorí o nás samých

Písanie rukou posilňuje pamäť, ale aj hovorí o nás samých

Písať rukou je však veľmi dôležité. Nielenže sa rozvíja jemná motorika, „klasické písanie“ má vplyv aj na celý rad ďalších vecí. Podľa odborníkov napríklad ovplyvňuje pamäť a spôsob, ako sa vyjadrujeme. To súvisí predovšetkým so skutočnosťou, že pri písaní perom je potrebné si jednotlivé formulácie starostlivo vopred premyslieť a sústrediť sa na text. Naproti tomu pri písaní na klávesnici je možné „sypať text“ rýchlo, bezmyšlienkovito, a potom slová, vety aj celé formulácie mazať, text presúvať a ďalej ho upravovať.

Podľa odborných štúdií písanie rukou tiež posilňuje proces učenia. Ide o náročnejší pohyb než pri písaní na klávesnici, je potrebné sa pri ňom viac sústrediť, čo napomáha samotnému učeniu. Koniec koncov, je známym faktom, že mnoho ľudí sa učí tak, že si poznámky znovu prepisuje ručne na papier.

K viac zaujímavým skutočnostiam potom patrí fakt, že písmo je súčasťou našej identity a vypovedá o nás samotných. Veď kto by nepoznal napríklad grafologické rozbory písma známych osobností, s pomocou ktorých sa definuje osobnosť a povahové črty dotyčného. A že sa vám niekedy zdá, že sa jedno písmo podobá druhému? Omyl! Podobne ako nie sú rovnaké odtlačky prstov, tak neexistuje ani rovnaké písmo.

Poradna

Maja
Maja
Domáce úlohy pre prváka

Dobrý večer, zaujímalo by ma, aký rozsah domácich úloh je…

Dobrý deň, pre prvákov nie je stanovená ani predpísaná…

Mgr. Marcel Kubinský
odborný garant projektu
Používanie webu vyjadruje váš súhlas s použitými cookies. Dalsie informacie