Rýchlosť písania u druháka

Rýchlosť písania u druháka

Maja
Maja
Rýchlosť písania u druháka | 24. 01. 2013

Dobrý deň, môj syn – druhák na ZŠ – píše veľmi pomalým tempom, má nesprávny úchop a silný prítlak. Ako by sa dala zlepšiť rýchlosť písania? Syn bol na špp vyšetrení, kde mu bolo doporučené individuálne začlenenie v bežnej striede ZŠ – dysortografia a dyspraxia. Mám „obavy“ z integrácie. Synovi sa maximálne denno-denne venujem. Zháňam si informácie o spôsobe riešenia jeho „ťažkostí“ v domácom prostredí. Chcem synovi maximálne pomôcť, som tu pre neho.Bola by som veľmi vďačná za Vašu odpoveď.Prajem pekný deň.Maja

Dobrý deň, Majka

V prvom rade prepáčte za mierne meškanie v odpovedi.

To, že má diagnostikované niektoré špecifické poruchy učenia Vám nemôžu brániť v tom, žeby mal školu rád a rád sa aj do školy pripravoval. Nemusíte sa vyhýbať začleneniu – integrácii, pretože to mu len pomôže zvládať učivo lepšie.
Jeho pracovné tempo je pomalšie, má ťažkosti v gramatike, motorika nie je rozvinutá primerane vzhľadom k veku, ale to berte ako fakty, ktoré pri správnej motivácii môžete vy a pani učiteľka do určitej miery korigovať. Myslím si, že trvať na tom aby písal rýchlejšie nie je najvhodnejšie, pretože tým sa môže zhoršiť grafický prejav. Skôr sa zamerajte na úpravu a gramatiku, ako na rýchlosť.
Naproti tomu môžete u neho rozvíjať zložky, v ktorých nemá problémy (napríklad keď má dobrú pamäť, zamerajte sa na to, aby sa vždy naučil básničky, alebo to, čo sa naučiť vie, ...).
Dôležité je u neho vzbudiť záujem o ľahšie predmety, z ktorých môže mať dobré známky a to mu bude robiť radosť a bude sa do školy tešiť.
Aj v problémových predmetoch dokáže niečo urobiť tak dobre a s radosťou, aby to bolo silnejšie ako ťažkosti v gramatike a v pomalom pracovnom tempe.
Je dobré, že ste už ťažkosti Vášho syna začali riešiť v poradenskom zariadení, pokračujte v spolupráci aj naďalej a verím, že priebeh jeho zvládania učiva bude čo najlepší.

Držím Vám obom palce, nech zvládate učenie čo najlepšie.

MK

Mgr. Marcel Kubinský
odborný garant projektu

Ďalší otázky

Kontaktný formulár

Povinné údaje
Súhlasím so spracovaním osobných údajov
Používanie webu vyjadruje váš súhlas s použitými cookies. Dalsie informacie