Písanie zrkadlovo písaným písmom

Písanie zrkadlovo písaným písmom

Dana
Dana
Písanie zrkadlovo písaným písmom | 17. 09. 2019

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Môj syn, žiak 2. roč., niekedy píše zrkadlovo písaným písmom. Písmo je pekné, úhľadné, nie kostrbaté, ale niekedy napíše aj tri slová kým si uvedomí, že píše sprava – doľava. Písmená napíše i naviaže v slove úplne zrkadlovo. Diktát i odpis vie napísať bez chýb. Je šikovný, vie pekne čítať, kresliť, recitovať… Môže mať nejakú poruchu? Ďakujem za radu.

Dobrý deň,

Ak Váš synček má ťažkosti so zrkadlovým písaním a všetko ostatné mu ide dobre, môže byť problém v zrakovom vnímaní alebo v pravo-ľavej orientácii, ktoré majú “na starosti” správne rozlišovanie tvaru a polohy jednotlivých písmen pri ich prepise, čítaní a diktovaní.

Dieťa si napríklad pri diktáte vie správne vybaviť písmeno a správne ho napíše, ale pri opise robí chyby. Niekedy je to naopak. Dôležité je, aby si dieťatko kontrolovalo pri písaní každé slovo akonáhle ho napíše.

Ak máte pochybnosti o tom, či je všetko v poriadku a ide len o prechodné mierne zaostávanie v parciálnych schopnostiach, obráťte sa na najbližšieho odborníka v poradenskom zariadení, alebo poproste o radu školského špeciálneho pedagóga.

Odborník Vám môže odporúčiť cvičenia na zlepšenie zrakového vnímania a vizuo-motorickej koordinácie, čo pomôže tento problém odstrániť alebo minimalizovať chybovosť.

Držím Vám palce a prajem úspešný školský rok.

MK

Mgr. Marcel Kubinský
odborný garant projektu

Ďalší otázky

Kontaktný formulár

Povinné údaje
Súhlasím so spracovaním osobných údajov
Používanie webu vyjadruje váš súhlas s použitými cookies. Dalsie informacie