Písanie s ľahkosťou

Písanie s ľahkosťou

V prvom rade treba pripomenúť, že aby sa dieťa naučilo správne písať a aj správne a pekne písalo neskôr, musí mať kvalitné písacie potreby, ktoré sú adekvátne k jeho veku a zručnostiam. Na začiatku, keď sa v prvej triede dieťa len učí písať, sa používajú ceruzky (odporúča sa ceruzka tvrdosti č.2). Až neskôr sa prechádza na písanie perom. Ceruzka aj pero by mali mať ergonomické držanie, pri ktorom je v hornej tretine umiestnený tzv. trojuholníkový tvar. Ten poskytuje tri plochy pre správne držanie a pomáha predchádzať únave a bolestiam ruky aj pri dlhšom písaní. Vhodné pero pre prváčikov je napríklad Tornado od Centropenu, ktoré je ideálne pre pravákov aj ľavákov, a dokonca je vhodné aj pre deti s dysgrafiou. Má modrý zmizíkovateľný a zdravotne nezávadný atrament. Šírka jeho stopy je 0,3 mm, takže ním možno písať skutočne tenko.

Ak máte pocit, že vaše dieťaťko pri písaní príliš tlačí alebo má tzv. ťažkú ruku, pomôžte mu ju odľahčiť. Existujú na to cviky a triky, ktoré je možné realizovať aj formou hry. Takže školáčik to nebude brať ako „učenie“ alebo povinnosť, ale naopak - ako hru a zábavu. Už pred samotným písaním si s ním precvičte uvoľňovacie cviky. Dôležité je uvoľniť kĺby ruky, od ramena smerom k zápästiu. Rozcvička môže vyzerať napríklad takto: Začnite „kraulovaním“ vo vzduchu, dopredu aj dozadu. Pokračujte precvičovaním lakťa, zápästia a prstov. Skvelým cvikom na to je napodobňovanie dažďa, od jemného mrholenia až po búrku, kedy dieťa klope prstami po stole. Cviky môžete doplniť aj riekankami alebo pesničkami, aby to bolo pre dieťa ešte zábavnejšie. Následne sa môžete pustiť do písania. Ak v priebehu písania spozorujete, že dieťa píše „ťažšie“, proces prerušte a opäť rúčku uvoľnite.

Ak spočiatku dieťaťu písanie príliš nejde, nebuďte netrpezlivý rodič, ale doprajte školákovi čas a chváľte ho aj za menšie úspechy. Pre správne písanie má totiž veľký význam aj psychická pohoda dieťaťa.

Poradna

Andrea
Andrea
Dĺžne

Dobrý deň,dcéra je druháčka a už od prvého ročníka má…

Dobrý deň, Andrea Ťažkosti vo vnímaní dĺžky hlások pri…

Mgr. Marcel Kubinský
odborný garant projektu