druhak vynechava pismena pri pisani

druhak vynechava pismena pri pisani

Nina Vankova
Nina Vankova
druhak vynechava pismena pri pisani | 29. 09. 2013

Dobri den. prosim o radu. Moj syn druhak nevie opisovat vety bez toho aby tam nemal chybu a to nehovorim o diktatoch. Je to hroza. Nepotrebuje ani bodky ani mekcene. Uz neviem ako ho to naucit!

Dobrý deň NinaVeľmi ťažko sa mi hodnotí na diaľku, ale predpokladám, že Váš synček bude mať ťažkosti so sluchovou analýzou a syntézou, čo mu spôsobuje vysokú chybovosť.

Ide o to, že dieťa už v prvom ročníku, aj napriek tomu, že nepozná písmená, dokáže verbálne rozdeliť slovo na jednotlivé hlásky (auto: a-u-t-o, mama: m-a-m-a, strom: s-t-r-o-m, ...).

Ak to dokáže, bez problémov si vie pri písaní diktovať v duchu jednotlivé hlásky a písať slovo bez chýb. Ak pri sluchovej analýze robí chyby, zákonite je aj diktát chybný.

Pri opise textu ide o to isté, len s tým rozdielom, že si dieťa musí text najprv prečítať správne, zapamätať si slovo a napísať ho.

Veľmi dôležitá zložka parciálnych schopností dieťaťa je v tomto prípade sluchová syntéza, kde dieťa spája počuté hlásky do slov (a-u-t-o: auto, m-a-m-a: mama, s-t-r-o-m: strom, ...). v tomto prípade ide o opačný postup ako pri sluchovej analýze.

Skúste začať sluchovú analýzu a syntézu cvičiť od jednoduchých otvorených slabík až po zložité slová:

1. ba, ne, ku, sa, ...

2. dom, pes, sál, ...

3. mama, zima, dyňa, káva, rota, ...

4. torta, stále, Paľko, mačka, ...

5. krava, prečo, tráva, stopa, ...

6. ... až po zložité slová, kde sú zhluky spoluhlások

Významnú úlohu pri písaní diktátov a opise textu zohrávajú aj pamäťové schopnosti dieťaťa a jeho koncentrácia pozornosti na výkon.

To ale neviem takto na diaľku zhodnotiť, preto by som Vám odporúčal návštevu poradenského zariadenia vo Vašom bydlisku, kde Vám určite poradia viac a povedia Vám , čo u Vášho synčeka rozvíjať.Držím Vám palce a prajem veľa úspešných chvíľ.

MK

Mgr. Marcel Kubinský
odborný garant projektu

Ďalší otázky

Kontaktný formulár

Povinné údaje
Súhlasím so spracovaním osobných údajov
Používanie webu vyjadruje váš súhlas s použitými cookies. Dalsie informacie