Kedy začať s nácvikom správneho držania?

Ukážka správneho držania písacích potrieb u rodiča je veľmi dôležitá od začiatku jeho záujmu o kreslenie. Rodič predovšetkým vychováva príkladom. Začiatky prvých pokusov o kreslenie sú individuálne. Môžu začať už medzi 2. - 3. rokom. Do štyroch rokov dieťaťa ponecháme iniciatívu na kreslenie na ňom, neskôr ju viac a cielene podporujeme a zároveň strážime správne držanie písacích (kresliacich) potrieb.

K nácviku špetkového úchopu môže pomôcť aj adaptér (viď foto 1 a 2). Pri jeho použití je dôležité zamestnať 4. a 5. prst tak, že si dieťa utvorí z malého kúska papiera malú guľôčku, ktorú týmito dvoma prstami pridržuje (viď foto 3). Adaptér uchopí dieťa palcom, ukazovákom a prostredníkom. Dbáme na to, aby adaptér dieťa nechytilo ako radiacu páku. Pri kresbe s adaptérom dochádza k uvoľneniu ruky. Je rozvíjaná hrubá motorika. Pohyb je vedený od ramena až po zápästie.

1

Foto 1: Adaptér

2

Foto 2: Kresba s adaptérom

3

Foto 3: Pridržanie papierovej gulôčky 4. a 5. prstom

Nesprávne držanie adaptéra

Na tejto ukážke je jasne vidieť, že bez zamestnania 4. a 5. prstu (napr. papierovou guľôčkou) má dieťa sklon k zapojeniu ešte 4. prstu pri držaní. (foto 4, 5 a 6)

4

Foto 4: Nesprávne držanie adaptéra

5

Foto 5: Nesprávne držanie adaptéra

6

Foto 6: Nesprávne držanie adaptéra

Nácvikový adaptér s Mini Colours
Výrobok je určený k rozvoju správnych písacích návykov a hrubej (ale aj jemnej) motoriky dieťaťa. Ideálny pre predškolské deti a pre deti, ktoré majú ťažkosti s písaním. K rozvoju správnych písacích návykov slúži nácvikový adaptér, ktorý sa umiestni na značkovače Mini Colours a vytvorí tak dokonalú pomôcku na precvičovanie písania. Tento výrobok je chránený priemyslovým vzorom v rámci Európskej únie.

Táto sada obsahuje 8 mini značkovačov (fixiek) a 4 nácvikové adaptéry. Fixky majú supervyprateľný atrament, ventilačné chránidlo, kužeľový hrot.

Dostanete kúpiť v každom papiernictve za cenu cca 4 eur.

1700-8070_tp_adapter_7807008023608-8070_tp_adapter_780700802a

 

Poradňa

Otázka | 11. 11. 2019

Rôzne typy písma ako vzor na prepis u prvákov na zš

Dobrý deň, Mám prváka a dnes mi prišiel s extra pracovným listom, kde bola polovica dobre, každé jedno písmeno a v druhej polovici bolo vynechané kaž
Více
Odpoveď Mgr. Marcela Kubinského
Dobrý deň, K Vašej otázke sa neviem jednoznačne vyjadriť, keďže som tento pracovný list nevidel, ale osobne si myslím, že je priskoro, aby prváci mali
Více