Letné tábory – Nehnevajte sa na deti za chyby v listoch

Letný tábor - kto z nás ho aspoň raz nezažil? Čas hier a dobrodružstiev, u mladších detí mnohokrát tiež čas písania srdcervúcich listov, nad ktorými sa nám rodičom chce niekedy až plakať.

Ak je dôvodom k plaču písmo nášho potomka alebo množstvo chýb, mali by sme si podľa detskej psychologičky Martiny Bezpalcovej dať pozor na to, aby sme dieťa v liste, ktorý píšeme my jemu, za tieto chyby nekárali.

Ak si dieťa prečíta list zakončený slovami Dávaj si pozor na to, ako píšeš!, alebo napríklad Po h, ch, k, d, t, n sa píše y! nebude vnímať to, že jeho malá sestrička urobila prvé krôčiky a, že sa na neho tešíte, ale to, že je kritizované, hovorí Bezpalcová. Upozorňuje tiež na to, že tým môžeme dieťa od ďalšieho písania úplne odradiť. „V liste do tábora sa o chybách v žiadnom prípade nezmieňujte. Naopak pochváľte dieťa za milý a krásny list a dajte najavo, že ste z neho mali veľkú radosť,“ radí Bezpalcová s tým, že vhodné je kladenie otázok, na ktoré bude mať dieťa chuť odpovedať a tým bude motivované aj k napísaniu dlhšieho listu.

Psychologička Martina Bezpalcová tiež podotýka, aby sme nezabúdali na to, že počas prázdnin by malo dieťa predovšetkým relaxovať a užívať si. „Detský organizmus nie je nastavený na permanentný stres a po desiatich mesiacoch školy si zaslúži odpočinok. Dieťa by si malo tábor hlavne užiť. To, že sa pri ňom aj niečomu novému naučí, by malo byť iba sprievodným efektom,“ upozorňuje Bezpalcová a dodáva, že ak chceme dieťa na chyby v liste upozorniť, mali by sme to rozhodne urobiť až po skončení tábora, najlepšie formou hry. K takejto hre však nie je podľa psychologičky vhodné použiť priamo list, ktorý dieťa napísalo, ale je lepšie slová alebo spojenia, v ktorých dieťa najčastejšie chybuje, prepísať a doplniť obrázkami. „Môžeme pre dieťa vytvoriť akúsi omaľovánku, ktorej súčasťou bude aj pokyn k oprave a prepísanie chybných slov,“ hovorí Bezpalcová a dodáva, že dieťa tak nebude mať pocit, že ide o učenie a nenútene si precvičí nielen gramatiku, ale aj tvary písmen.

Prázdniny by skutočne mali slúžiť predovšetkým na načerpanie síl do ďalšieho školského roka. Pre väčšinu detí je v tomto smere dôležité nielen dobrodružstvo s rovesníkmi, ale aj zážitky, ktoré prežijú spolu s rodičmi,“ uzatvára Martina Bezpalcová.

Autor: Helena Koutková

Poradňa

Otázka | 11. 11. 2019

Rôzne typy písma ako vzor na prepis u prvákov na zš

Dobrý deň, Mám prváka a dnes mi prišiel s extra pracovným listom, kde bola polovica dobre, každé jedno písmeno a v druhej polovici bolo vynechané kaž
Více
Odpoveď Mgr. Marcela Kubinského
Dobrý deň, K Vašej otázke sa neviem jednoznačne vyjadriť, keďže som tento pracovný list nevidel, ale osobne si myslím, že je priskoro, aby prváci mali
Více