K dobrému písaniu pomôže aj motorické čítanie

Hoci to na prvý pohľad môže vyzerať neuveriteľne, k dobrému písaniu môže napomôcť aj čítanie. Teda presnejšie, ide o motorické čítanie. Ako také čítanie vyzerá, aké sú jeho výhody a v čom deťom pomáha, vysvetľuje vo videu Věra Šulcová, učiteľka základnej školy T. G. Masaryka z Hodkovic nad Mohelkou.

O čítaní sa vie, že podporuje spoluprácu mozgových hemisfér. „Pri motorickom čítaní si deti zároveň precvičujú a prahujú ruky,“ vysvetľuje Věra Šulcová. Táto metóda čítania pritom pomáha tiež s koordináciou pohybov, posilňuje súčasne aj zrakové vnímanie a cvičí plynulosť očných pohybov. Precvičovať ho možno s dmi nielen v škole, ale i doma. Dieťa sa tak uvoľní a naberie novú energiu. Motorické čítanie je vhodné zaraďovať nielen pred písaním, ale aj pred čítaním.

V praxi motorické čítanie prebieha tak, že deťom ukazujeme jednotlivé geometrické tvary, napríklad trojuholník, kruh, štvorec a podobne, a ku každému je priradená iná poloha alebo pohyb rukou,“ popisuje Věra Šulcová. Dochádza pritom k uvoľneniu ruky, čo znamená, že sa rozvíja jemná i hrubá motorika. Motorické čítanie tak pomáha zefektívňovať celý proces učenia. „Po motorickom čítaní sa deťom lepšie číta, sú odpočinuté,hovorí zo svojej skúsenosti Věra Šulcová zo ZŠ T. G. Masaryka z Hodkovic nad Mohelkou. Cviky sú ľahko zapamätateľné a u detí veľmi obľúbené, takže ich ľahko môžu precvičovať aj doma s rodičmi.

Poradňa

Otázka | 11. 11. 2019

Rôzne typy písma ako vzor na prepis u prvákov na zš

Dobrý deň, Mám prváka a dnes mi prišiel s extra pracovným listom, kde bola polovica dobre, každé jedno písmeno a v druhej polovici bolo vynechané kaž
Více
Odpoveď Mgr. Marcela Kubinského
Dobrý deň, K Vašej otázke sa neviem jednoznačne vyjadriť, keďže som tento pracovný list nevidel, ale osobne si myslím, že je priskoro, aby prváci mali
Více