Otázka

Písanie zrkadlovo písaným písmom

17. 09. 2019Dana,

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Môj syn, žiak 2. roč., niekedy píše zrkadlovo písaným písmom. Písmo je pekné, úhľadné, nie kostrbaté, ale niekedy napíše aj tri slová kým si uvedomí, že píše sprava – doľava. Písmená napíše i naviaže v slove úplne zrkadlovo. Diktát i odpis vie napísať bez chýb. Je šikovný, vie pekne čítať, kresliť, recitovať… Môže mať nejakú poruchu? Ďakujem za radu.

Odpoveď Mgr. Marcela Kubinského

Dobrý deň,

Ak Váš synček má ťažkosti so zrkadlovým písaním a všetko ostatné mu ide dobre, môže byť problém v zrakovom vnímaní alebo v pravo-ľavej orientácii, ktoré majú “na starosti” správne rozlišovanie tvaru a polohy jednotlivých písmen pri ich prepise, čítaní a diktovaní.

Dieťa si napríklad pri diktáte vie správne vybaviť písmeno a správne ho napíše, ale pri opise robí chyby. Niekedy je to naopak. Dôležité je, aby si dieťatko kontrolovalo pri písaní každé slovo akonáhle ho napíše.

Ak máte pochybnosti o tom, či je všetko v poriadku a ide len o prechodné mierne zaostávanie v parciálnych schopnostiach, obráťte sa na najbližšieho odborníka v poradenskom zariadení, alebo poproste o radu školského špeciálneho pedagóga.

Odborník Vám môže odporúčiť cvičenia na zlepšenie zrakového vnímania a vizuo-motorickej koordinácie, čo pomôže tento problém odstrániť alebo minimalizovať chybovosť.

Držím Vám palce a prajem úspešný školský rok.

MK

Všetky otázky

Poradňa

Otázka | 11. 11. 2019

Rôzne typy písma ako vzor na prepis u prvákov na zš

Dobrý deň, Mám prváka a dnes mi prišiel s extra pracovným listom, kde bola polovica dobre, každé jedno písmeno a v druhej polovici bolo vynechané kaž
Více
Odpoveď Mgr. Marcela Kubinského
Dobrý deň, K Vašej otázke sa neviem jednoznačne vyjadriť, keďže som tento pracovný list nevidel, ale osobne si myslím, že je priskoro, aby prváci mali
Více